Brunei (Pick#34) & Singapur (Pick#53)


Sběratelé, kteří se věnují notafilii těchto dvou asijských zemí jistě naše poznatky již zaznamenali. Jedná se o raritní podobu, shodu jednoho nominálu o výši 20 singapurských dolarů (Pick#53) a 20 brunejských dolarů (Pick#34). Obě bankovky a jejich varianty jsou emitovány v roce 2007. Tato shoda částečně vychází z tzv. smlouvě o vyměnitelnosti měn,která je uzavřena mezi sultanátem Brunei a městských státem Singapur. Singapurský dolar je zákonné platidlo označované podle ISO 4217 kódem SGD (jednoduše $). Jedna setina dolaru se nazývá cent. Oficiální název singapurské měny je sice dolar, ale slovním ekvivalentem pro slovo dolar je v malajštině (úřední jazyk Singapuru) výraz ringgit (oficiální měna Malajsie;viz dále) , který je v běžné mluvě častěji používaný než slovo dolar. Setinou ringgitu je obdobně u brunejského dolaru sen. Singapurský dolar lze používat i v Bruneji. Naproti tomu brunejský dolar je zákonným platidlem Bruneje. ISO 4217 kód je BND (ve zkratce $). Jedna setina dolaru se nazývá sen. Oficiální název brunejské měny je dolar, ale platí zde totéž jako v případě malajského $. Brunejský dolar je také běžně používán v Singapuru. Ve vztahu k české koruně je singapurský dolar (1$) 18.09 Kč. V případě brunejského dolaru (1$) je to částka 18.14 Kč. Také z tohoto srovnání je zřejmé, že de facto mezi Brunejským sultanátem a Singapurem funguje neoficiální měnová unie, ze které v roce 1973 odstoupila Malajsie (viz níže). Tatoo forma měnové unie má charakter reciprocity (= vzájemnosti). Ta si ponechala svoji vlastní měnu, ringit. Pokud jde o vlastní symbol dolaru ($), ten nalezneme na brunejských bankovkách , kdežto na novějších bankovkách Singapuru (po roce 1997) nikoliv. Naposledy můžeme symbol dolaru spatřit na bankovce o nominální hodnotě 2 dolary (Pick#37;ND 1997).

Shody dvou bankovek obou států bylo využito při příležitosti 40. výročí vzájemné směnitelnosti obou měn (40 Years of Currency Interchangeability between Singapore and Brunei; malajsky Tahun Mata Wang kesalingbolehtukaran antara Singapura dan Brunei).

V souvislosti s obsahem tohoto příspěvku považujeme za důležitou informaci, která se týká vytvoření a seskupení monetární unie Singapuru, Bruneje a Malajsie. Mezi roky 1952 a 1967 byl měnou uvedených států dolar Malajska a Britského Severního Bornea, který vydával (emitoval) tzv. měnový výbor pro Malajsko (Malajsiii) a Britské Borneo.

V roce 1967 se začaly používat tři nové měny, které vycházely z původní v poměru 1:1 - malajsijský ringit ( ISO 4217; MYR ) singapurský dolar a brunejský dolar, které byly vzájemně ekvivalentní. Navíc všechny státy podepsaly dohodu o vyměnitelnosti měn, ve které se zavázaly k tomu, že měna jednoho státu bude přijímána ve zbylých dvou v paritě. V podstatě tím vytvořily de facto měnovou unii. Malajsie v roce 1973 od této dohody odstoupila. Brunej a Singapur mají však své měny dodnes svázané a lze tak platit brunejskými bankovkami a mincemi v Singapuru a naopak. Dokladování tohoto stavu je kurz malajského ringitu vůči české koruně (cf výše uvedené kurzy). 100 ringgitu odpovídá částce 7,35,- Kč.

Pro porovnání můžeme zmínit tzv. jihoafrickou měnovou unii, která je také de facto respektovanou unií, ale současně je zde zmíněna dominantní měna jednoho státu; Jihoafrické republiky. V tom se unie na úrovni Bruneje a Singapuru odlišuje. Převažující měnou v jihoafrické unii je jihoafrický rand, který nikoli recipročně je platnou měnou také na území Namibie, Lesotha a Swazilandu.

Brunei (Pick#34) & Singapur (Pick#53)

Brunei (Pick#34) & Singapur (Pick#53)

Brunei (Pick#34) & Singapur (Pick#53)

Brunei (Pick#34) & Singapur (Pick#53)


Autor: Miloš Kudweis | 2. 3. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist