Certifikace NGC a její význam pro evropský trh - trend nebo nutnost?

Datum vydání: 2. 6. 2025


Před deseti lety byl pohled na minci uzavřenou v plastovém obalu spíše kuriozitou na evropských burzách. Dnes se certifikace NGC (Numismatic Guaranty Corporation) stává standardem i u nás. Ale je to skutečně nutnost, nebo jen drahý módní trend? Odpověď není jednoduchá a závisí na mnoha faktorech, které si v tomto článku důkladně projdeme.

Co je NGC a proč vznikla

NGC byla založena v roce 1987 v USA jako odpověď na rostoucí potřebu objektivního hodnocení stavu mincí. Před vznikem certifikačních společností závisel odhad kvality mince čistě na subjektivním posouzení prodejce a kupujícího, což vedlo k častým sporům a nejasnostem.

Systém NGC je založen na 70 bodové škále, kde MS (Mint State) 70 představuje dokonalou minci bez jakéhokoli poškození. Každá mince je hodnocena nezávislými odborníky pod mikroskopem a následně uzavřena do obalu s hologramem.

Dnes NGC ročně certifikuje více než 3 miliony mincí po celém světě a expanduje i do Evropy. V roce 2019 otevřela svou evropskou pobočku v Mnichově, což dramaticky zkrátilo čekací doby pro evropské sběratele.

Výhody certifikace pro sběratele

Ověření pravosti je pravděpodobně nejdůležitější služba NGC. S rostoucím množstvím sofistikovaných padělků na trhu poskytuje certifikace jistotu, že vaše mince je skutečně autentická. NGC má přístup k pokročilým technologiím včetně rentgenové spektroskopie a má databázi známých padělků.

Druhým klíčovým benefitem je konzistentní hodnocení stavu. Zatímco jeden dealer může minci označit jako "velmi pěknou", druhý ji popíše jako "výbornou". NGC poskytuje konkrétní číselné hodnocení, které je mezinárodně uznávané.

Ochrana před poškozením není zanedbatelná výhoda. Mince v NGC holderu je chráněna před otisky prstů, vlhkostí i mechanickým poškozením. Pro dlouhodobé uložení je to ideální řešení.

Z investičního hlediska certifikované mince často dosahují vyšších prodejních cen a jsou lépe prodejné. Kupující jsou ochotni zaplatit více za jistotu kvality a pravosti.

Vliv na evropský a český trh

Evropský numismatický trh tradičně fungoval jinak než americký. Zatímco v USA se certifikace stala standardem již v 90. letech, Evropa zůstávala skeptická. Situace se však rychle mění.

V České republice pozorujeme zajímavý trend. Zatímco československé mince byly dlouho oceňovány především domácími sběrateli podle tradičních standardů, dnes i zahraniční investoři projevují zájem o certifikované kusy. Československý zlatník z roku 1929 v NGC MS 65 může dosáhnout o 20-30% vyšší ceny než necertifikovaný exemplář ve stejném stavu.

Podobný vývoj vidíme u rakousko-uherských mincí. Zlaté dukáty Františka Josefa I. v high grade (MS 63 a výše) jsou na mezinárodním trhu velmi žádané, a certifikace jejich hodnotu výrazně zvyšuje.

Německé marky z období Výmarské republiky nebo třetí říše jsou dalším segmentem, kde certifikace hraje stále větší roli. Mezinárodní sběratelé těchto mincí často vyžadují NGC nebo PCGS certifikaci jako základní předpoklad pro nákup.

Kdy se vyplatí nechat minci certifikovat

Rozhodnutí o certifikaci by mělo být ekonomicky racionální. Náklady na certifikaci se pohybují mezi 15-50 dolary podle služby a rychlosti, plus poštovné a pojištění.

Obecné pravidlo: certifikace se vyplatí, pokud její náklady nepřesáhnou 10-15% hodnoty mince. Pro minci v hodnotě 10 000 korun je certifikace za 1500 korun rozumná investice, pro minci za 2000 korun už méně.

Klíčové kategorie pro certifikaci:

Investiční mince ve vysokých gradech – jakákoli mince v potenciálním stavu MS 65 a vyšším. Vzácné československé a rakousko-uherské mince – především zlaté a stříbrné mince s nižšími náklady. Problematické typy s častými padělky – například ruské imperiální zlaté mince nebo čínské pandí mince.

Necertifikujte poškozené mince (AU a níže) běžných typů – náklady se obvykle nevyplatí.

Kritika a limitace NGC

Není vše růžové. Mnozí evropští odborníci kritizují NGC za přílišnou konzervativnost při hodnocení evropských mincí. Americké gradeři někdy nerozumí specifikům evropské numismatiky a přístupu k patině.

Další problém představuje subjektivita při mezních případech. Rozdíl mezi MS 64 a MS 65 může znamenat tisíce korun, ale rozhodnutí často závisí na názoru konkrétního hodnotitele.

Časová náročnost je další negativum. I s evropskou pobočkou trvá certifikace často 4-8 týdnů, což může být problém při rychlých obchodních příležitostech.

Budoucnost certifikace v Evropě

Trend jasně směřuje k větší adopci certifikace. Mladší generace sběratelů, vychovaná v digitální éře, více důvěřuje standardizovaným systémům než subjektivním odhadům.

Rostoucí mezinárodní obchod s mincemi také podporuje certifikaci. Online aukce a prodeje vyžadují jasné standardy, které NGC poskytuje.

Očekáváme také cenovou konsolidaci – rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými mincemi se budou postupně zvyšovat, především u vzácnějších kusů.

Umělá inteligence a blockchain technologie mohou v budoucnu přinést další inovace v certifikaci – od automatického gradingu po nefalšovatelné digitální certifikáty.

NGC certifikace není ani pouhý trend, ani absolutní nutnost. Je to užitečný nástroj, který má na evropském trhu své místo. Pro sběratele vzácnějších mincí a investory se stává stále důležitější, zatímco pro běžné sběratele běžných mincí zůstává volitelnou službou. Klíčové je rozumět tomu, kdy se certifikace vyplatí a kdy je zbytečná. Vzdělání a zdravý rozum zůstávají nejlepšími průvodci při rozhodování.

Autor: Redakce

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz