Európa - nová série eurobankovek


Od roku 2013 bude v celé eurozóně zaváděna druhá série eurobankovek. Nová série eurobankovek je nazývána Európa, podle postavy z řecké mytologie, která se objevuje na některých ochranných prvcích bankovek a od které je také odvozen název našeho světadílu.

Bankovky budou zaváděny do oběhu během několika let dle nominálních hodnot. Jako první bude 2.května 2013 do oběhu vypuštěna nová série bankovek s nominální hodnotou 5 €. Jelikož je 5 € bankovka vystavena vysokému opotřebení, byla odolnost bankovky zdokonalena nánosem ochranné vrstvy. Nominální hodnoty bankovek budou zachovány, takže budou následovat bankovky 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €.
Európa - nová série eurobankovek
Nová podoba 5 € bankovky

K úpravě podoby eurobankovek byl vybrán, nezávislý návrhář bankovek z Berlína, Reinhold Gerstetter. Do návrhu druhé série byly opět promítnuty požadavky zrakově postižených. Série Európa bude obsahovat nové a zdokonalené ochranné prvky, které poskytnou větší ochranu proti padělání. Přestože bude v dostatečném předstihu oznámeno ukončení platnosti první série bankovek, zachovají si bankovky první série svojí hodnotu a jejich výměna nebude u národních centrálních bank Eurosystému nijak časově omezena.

Ochranné prvky u nové bankovky 5 €:
Európa - nová série eurobankovek

1 Vodoznak s podobiznou
Európa - nová série eurobankovek

Při nastavení bankovky proti světlu se zobrazí vystínovaný motiv s podobiznou Európy, hodnotové číslo bankovky a okno.

2 Hologram s podobiznou
Európa - nová série eurobankovek

Při naklonění bankovky se na stříbřitém proužku zobrazí podobizna Európy – stejná jako ve vodoznaku. Na proužku je také vidět okno a hodnotové číslo bankovky.

3 Smaragdově zelené číslo
Európa - nová série eurobankovek

Při naklonění bankovky vytváří lesklé číslo světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Číslo také mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou.

4 Plastický tisk
Európa - nová série eurobankovek

Zkontrolujeme-li bankovku hmatem, zjistíme, že na přední straně je při levém a pravém okraji bankovky hmatatelná řada krátkých plastických čar. Také nános barvy na hlavním motivu, nápisech a na velkém hodnotovém čísle je na pohmat silnější.

5 Ochranný proužek
Európa - nová série eurobankovek

Při nastavení bankovky proti světlu se zobrazí ochranný proužek v podobě tmavé linky. Na proužku je drobným bílým písmem vyznačen symbol € a hodnota bankovky.


Zdroj: Evropská centrální banka (www.ecb.int)

Autor: Ing. Michal Skalský | 16. 2. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist