Guinea - nová kolorizace bankovky 10 000 franků


Počátkem února letošního roku vydala centrální banka Guiney ( Banque Centrale de la République de Guinée ) vedle nominálů 100 a 500 franků také bankovku o nominální hodnotě 10000 franků. Pokud provedeme srovnání s předcházející variantou shodné bankovky, zjistíme, že se jedná již o třetí variantu. Signatura u všech variant je shodná. Sériová čísla jsou u všech bankovek horizontálně-vertikální, přičemž vertikální je současně ascendentní. # bankovek je dvousložkový (např.#AC; #DQ). Jednotlivé varianty mají tři zásadní rozdíly.

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 franků

První bankovka o hodnotě 10.000 franků byla vydána v roce 2007 a je zařazena jako Pick#42a. Na A bankovky nenalezneme žádný hologram či kinegram, nýbrž pouze profilometricky negativní typologické označení republiky (Republique de Guinee). U bankovky je převažující barvou zelená a hnědá. SCWPM uvádí nepřesně modro – zelené zbarvení.

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 franků

Druhá varianta bankovky byla vydána v roce 2008 (Pick#42b) a následně jako banknote commemorative v roce 2010 (Pick#45; 50th Anniversary of Central Bank and Guinean Currency). U těchto dvou bankovek je typologické označení RG potlačeno a překryto profilometricky pozitivním kosočtvercem bez měřitelných podélných profilů, jak je známe například u bankovky Venezuely (Pick#86b) a některých dalších států. Revers u obou uvedených bankovek je shodný s Pick#42a, stejně tak jako kolorizace bankovek.

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 franků

Doposud poslední bankovka o hodnotě 10000 franků byla vydána na sklonku roku 2012 a do oběhu byla uvedena počátkem února 2013 (Pick#48). Jde o bankovku mající dvě zásadní diference. V prvé řadě upoutá zcela odlišnou kolorizací, kdy převládá barva červená, hnědá a zelená(ta je na R znatelně světlejší). V řeči SCWPM se jedná o multikolorární bankovku. Tematicky má bankovka revers shodný s variantami uvedenými výše. Druhou zásadní změnou a v podstatě novinkou je přítomnost překrásného hologramu na A v pozici původní typologie RG, která má současně profilometricky pozitivní příčné šrafování. V lokalitě hologramu je několik útvarů (RG,nominál,kávová zrna).

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 franků

A,A1 – Republique Guinee;B – totéž jako součást hologramu;C – číselný nominál

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 franků

Pozn.: úhel pohledu významně ovlivňuje finální kolorizaci hologramu v totožném detailu a lokalitě (viz modré a červené šipky nahoře-dole)

Guinea -  nová kolorizace bankovky 10 000 frankůAutor: Miloš Kudweis | 26. 3. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist