Jedno z posledních děl Oldřicha Kulhánka bude zlatá medaile z České mincovny


Česká mincovna v Jablonci nad Nisou připravuje na konec března ražbu zlaté kilogramové medaile, pod jejíž grafický návrh se podepsal nedávno zesnulý grafik, malíř a ilustrátor Oldřich Kulhánek. Medaile vyjde v nákladu pouhých 100 ks. Mincovna již registruje první zájemce, kteří jsou za tento skvost ochotni zaplatit takřka jeden a půl milionu korun.

Jedno z posledních děl Oldřicha Kulhánka bude zlatá medaile z České mincovny

Specifikace medaile:
Jedno z posledních děl Oldřicha Kulhánka bude zlatá medaile z České mincovny

Oldřich Kulhánek začal s jabloneckou mincovnou spolupracovat v roce 2010 právě na přípravě návrhů pro řadu kilogramových medailí s portréty osobností z českých bankovek. Na tvorbě se spolu s ním podílel akademický sochař Vladimír Oppl. Za čtyři roky z jejich dílny vzešly medaile s portréty Tomáše Garrigue Masaryka, Emmy Destinnové a Františka Palackého. Nyní vychází definitivně poslední medaile s portrétem Boženy Němcové. „Oldu jsem znal již z doby, kdy začal pracovat na předlohách pro české bankovky. Spíše než pracovní vztah nás pojil vztah přátelský, spolupracovalo se mi s ním výborně. Podle jeho slov jsme byli na jedné vlně a na naší práci to je myslím dobře znát,“ vzpomíná Vladimír Oppl. Ke každé medaili bude přiložen autorský grafický list, který zpracuje grafička Marina Richterová. „Grafické listy pro nás vždy připravoval Oldřich Kulhánek. Letos to však již bohužel nestihl, proto jsme oslovili paní Richterovou, která má vynikající reference a jejímž recenzentem diplomové práce byl právě pan Kulhánek,“ uvádí Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.


Odchod Oldřicha Kulhánka byl náhlý a znamená pro české výtvarné umění velkou ztrátu. „Jako poctu jeho dílu jsme se rozhodli vydat dvě sady medailí, které mají jeho práci na poli medailérském představit i široké veřejnosti,“ dodává Surdy.

Jedná se o sady čtyř zlatých a čtyř stříbrných medailí, které mincovna vydává s názvem Pocta Oldřichu Kulhánkovi. Sada zlatých vyjde v nákladu 500 ks a bude stát 22 000 Kč. Sadu stříbrných medailí vyrazí mincovna v množství 800 ks a bude stát 3 800 Kč. Medaile budou pojaty jako miniatury velkých „kilovek“, jedna zlatá medaile bude vážit 1/10 trojské unce, stříbrná pak 16 gramů.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Zdroj: www.ceskamincovna.cz

Autor: Ing. Michal Skalský | 19. 3. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist