Nové medaile k výročí bitvy u Chlumce 1813


Na letošní rok připadá již 200. výročí jedné z nejvýznamnějších bitev napoleonských válek na území Čech. Ve dnech 29. a 30. srpna 1813 se v prostoru mezi obcemi Chlumec a Přestanov na úpatí Krušných hor vítězně utkala spojenecká vojska koalice Rusů, Prusů a Rakušanů s francouzskými voji císaře Napoleona I.

Víkendový program v samotném Chlumci, ale i v sousedních Teplicích a Ústí nad Labem bude vyústěním více jak dvouměsíčních oslav.

Zkrácený program, na který Vás srdečně zveme je k nahlédnutí i na stránkách www.napoleonskebitvy1813.cz

Pro sběratele medailí je však 200. výročí bitvy u Chlumce zajímavé i z jiného hlediska a sice, že v rámci oslav vznikají hned dvě pamětní medaile.

Medaile ČNS Teplice a Brno
První medaile připomínající chlumecké události roku 1813 vznikla ve spolupráci poboček České numismatické společnosti v Brně a Teplicích. Medaile, jejímž autorem je Karel Zeman je vyvedena ve dvou provedeních – stolní o DN 70 mm a závěsné o DN 40 mm ražené ze stříbra a tombaku. Medaile na líci vyobrazuje rakouského generála Colloredo Mansfelda s granátníky a na rubu výjev ze zajetí francouzského generála D. R. Vandamma ve Ždírnickém údolí nad Chlumcem (závěsné provedení je na rubu tvořeno českým, ruským a německým textem s výročními daty). V současnosti je ve stolním provedení volných 7 kusů a závěsných 2 kusy (v případě zájmu neváhejte a kontaktujte cns.teplice@gmail.com)

Nové medaile k výročí bitvy u Chlumce 1813

Medaile obce Chlumec
Obec Chlumec v polovině tohoto měsíce poté vydává druhou pamětní medaili. Medaile (žetonek) vyobrazuje na líci velký Jubilejní památník z roku 1913 a na rubové straně poté obecní znak. Medaile vzniká ve dvou variantách, zvlášť pro zástupce delegací ražené z drahého kovu a zvlášť pro veřejnost v mosazi. Cena mosazného provedení činí 50 Kč.

Nové medaile k výročí bitvy u Chlumce 1813


Autor: Jan Šenfeld | 28. 8. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist