Novinky ve vývoji cen římských mincí
Denně sleduji aukce antiky po celém světě. To, co vídám v posledních několika týdnech se často vymyká mému chápání. Ceny antiky, hlavně císařského Říma, šly v poslední době šíleně nahoru. Doufal jsem, že se mi to jen zdá, tak jsem se poptal. A nezdá. Několik sběratelů antiky mi to potvrdilo. Podle některých šla antika od minulého roku cenově až o 100 procent nahoru. Nemluvě o neuvěřitelných úletech, které vídám skoro každý den viz příklady.
Otázka je, proč se to tak děje. Počet sběratelů klesá, množství mincí se v oběhu zvětšuje kvůli hledačům a pod. Pravděpodobně je to kvůli zvýšenému zájmu investorů investovat do mincí ve špičkových stavech díky ekonomické krizi. A mám pocit, že se toho chytilo i mnoho amatérů, kteří jsou ochotni přeplácet i špatné stavy.
Až se začnou investoři mincí zbavovat, může dojít u mincí velký cenový skok směrem dolů, což by bylo dobré pro sběratele. Ale bojím se. že to hned tak nebude. Zajímavé je, že například začaly stagnovat ceny byzantských solidů, které za dva roky vzrostly z ceny 6-8000 Kč na 10-12000 Kč. Dokonce se je dá se štěstím nakoupit i levně.
Co se stane s cenami během následujícího roku, neví vůbec nikdo. Pokud ale někdo dá za Galliena v cenové relaci 30 EUR skoro 400 liber, je něco opravdu dost špatně…
Tento antoninian Postuma je vzásný – vlevo otočená busta se žezlem v ruce. Dala se očekávat vyšší cena, ale 606 EUR + poštovné se mi zdá docela dost.
Alexander Severu patří mezi nejběžnější panovníky. Tento denár je docela hezký, ale cenu bych odhadnul na 35-40 EUR. Šel za 105 EUR.
Není to běžný Vespasian, ale objevuje se na ukcích celkem pravidelně. Něvím, za kolik nakonec šel, naposledy, co jsem se díval, byl za 550 liber + poplatky. Můj odhad 140 liber.
Sice velmi pěkný Gallienus se zbytky postříbření, ale pořád mince v hodnotě kolem 30 EUR. Alespoň jsem si to myslel. Cena 293 liber + poštovne. Uff..
Autor: Pavel Tovaryš | 7. 4. 2014