Numismatika v USA - historie, raritní mince a sběratelská kultura

Numismatika, neboli sběratelství mincí, má ve Spojených státech amerických bohatou historii a je považována za jedno z nejpopulárnějších sběratelských koníčků. Od založení země v roce 1776 se mince staly neodmyslitelnou součástí americké kultury a historie. V tomto článku se podíváme na historii numismatiky v USA, na některé z nejvzácnějších mincí a na americkou sběratelskou kulturu.

Historie numismatiky v USA

První mince USA byly raženy v roce 1792, kdy byla založena United States Mint, státní mincovna, která zajišťuje ražbu mincí. Od té doby bylo vyraženo nespočet různých mincí, které se staly předmětem zájmu sběratelů. Numismatika v USA začala získávat na popularitě v 19. století, kdy se stala oblíbeným koníčkem bohatších vrstev. V průběhu let se numismatika rozšířila mezi širší veřejnost a získala si mnoho vášnivých sběratelů.

Raritní mince

V historii amerického mincovnictví se objevila řada vzácných a ceněných mincí. Některé z nich zahrnují:

Flowing Hair Dollar (1794): Tato mince je považována za první dolarovou minci vyraženou v USA a její hodnota se dnes odhaduje na miliony dolarů. Na přední straně mince je zobrazena svoboda s "vlajícími" vlasy, zatímco na zadní straně je orel.
Brasher Doubloon (1787): Tato zlatá mince byla vyražena renomovaným zlatníkem a mincířem Ephraimem Brasherem. Brasher Doubloon je považován za jednu z nejvzácnějších a nejvýznamnějších amerických mincí, s odhadovanou hodnotou přes 4 miliony dolarů.

Numismatika v USA - historie, raritní mince a sběratelská kultura

Saint-Gaudens Double Eagle (1907): Tato zlatá mince o nominální hodnotě 20 dolarů je považována za jedno z nejkrásnějších děl amerického mincovnictví. Navrhl ji sochař Augustus Saint-Gaudens a byla vyražena v letech 1907 až 1933.

Sběratelská kultura

Numismatika v USA má silnou sběratelskou kulturu, která zahrnuje mnoho sběratelů, prodejců, aukčních domů a organizací. Některé z nejvýznamnějších organizací v oblasti numismatiky jsou American Numismatic Association (ANA) a Professional Numismatists Guild (PNG). Tyto organizace usilují o rozvoj numismatiky jako vědeckého oboru a podporují výzkum, vzdělávání a spolupráci mezi sběrateli.

Sběratelé se často sdružují ve sběratelských klubech, kde sdílejí své zkušenosti, poznatky a vášeň pro mince. Kromě toho se pořádají četné výstavy, veletrhy a aukce, které přitahují sběratele z celého světa. Tyto akce umožňují sběratelům prohlédnout si a zakoupit vzácné mince, získat nové znalosti a navázat kontakty s dalšími sběrateli a odborníky v oboru.

Numismatika v USA tak nabízí bohatou a pestrou sběratelskou kulturu, která odráží dějiny země a její mincovnictví. Sběratelé mají možnost prozkoumat širokou škálu raritních a historicky významných mincí, které představují jednotlivé etapy americké historie, od koloniálních dob až po současnost.

Díky internetu a sociálním médiím se numismatika v USA stala ještě více přístupnou. Sběratelé mohou snadno navazovat kontakty, sdílet informace, nakupovat mince a prodávat své sbírky prostřednictvím online platform, jako jsou eBay, online obchody a specializované webové stránky pro sběratele.

Závěrem lze říci, že numismatika v USA je fascinující oblastí s bohatou historií a silnou sběratelskou kulturou. Raritní mince, které odrážejí různé období americké historie, představují cenné předměty pro sběratele a odborníky. Numismatika v USA nabízí nejen možnost sbírat krásné a vzácné mince, ale také získávat nové znalosti, prohlubovat vztahy s ostatními sběrateli a odborníky a rozvíjet vášeň pro tuto zajímavou oblast.

American Numismatic Association (ANA) je největší a nejstarší organizace na podporu numismatiky ve Spojených státech. Byla založena v 19. století a jejím hlavním cílem je podpora numismatiky jako vědy a zájmu. ANA má více než 24 000 členů, což z ní činí jednu z největších numismatických organizací na světě.

ANA nabízí členům řadu výhod, vzdělávacích programů a služeb. Patří sem například:

Časopis "The Numismatist": Měsíčník obsahující články o numismatice, mincovnictví a historii mincí. Členové ANA dostávají časopis jako součást členství.

Numismatika v USA - historie, raritní mince a sběratelská kultura

Vzdělávací programy: ANA pořádá kurzy, semináře a workshopy o numismatice pro členy i veřejnost. Tyto akce jsou vedeny odborníky v oboru a pokrývají širokou škálu témat, od základů sběratelství mincí až po pokročilé studium numismatiky.

Knihovna Dwight N. Manley Numismatic Library: ANA provozuje jednu z největších knihoven na světě specializovaných na numismatiku. Knihovna nabízí více než 128 000 titulů včetně knih, časopisů, aukčních katalogů a dalších materiálů. Členové ANA mohou využívat knihovní služby zdarma nebo za zvýhodněné ceny.

Světová numismatická výstava (Worlds Fair of Money): Každoroční akce pořádaná ANA, která patří mezi největší a nejprestižnější numismatické veletrhy na světě. Výstava zahrnuje aukce, výstavy vzácných mincí, semináře a workshopy.

Služby ověřování a hodnocení mincí: ANA spolupracuje s profesionálními organizacemi, jako je Numismatic Guaranty Corporation (NGC) a Professional Coin Grading Service (PCGS), které nabízejí služby ověřování a hodnocení mincí.

Granty a stipendia: ANA poskytuje granty a stipendia pro mladé sběratele, výzkumníky a studenty numismatiky, aby podpořila výzkum a vzdělávání v oboru.

American Numismatic Association je tak klíčovou institucí v oblasti numismatiky ve Spojených státech a světě. S její pomocí se mnoho lidí seznámí se sběratelstvím mincí, objevuje vzácné a historicky významné kousky a rozšiřuje své znalosti v numismatice. Kromě toho ANA usiluje o rozvoj numismatiky jako vědy a pomáhá udržovat a chránit kulturní dědictví spojené s mincemi a medailemi.

ANA také spolupracuje s mnoha dalšími numismatickými organizacemi, muzei a institucemi v celých Spojených státech a po celém světě. Společně se podílejí na různých projektech, jako jsou výzkum, výstavy, konference a další akce, které pomáhají zvýšit povědomí o numismatice a její důležitosti.

Členství v American Numismatic Association je otevřeno jak pro začínající sběratele, tak pro zkušené numismatiky a odborníky v oboru. Pro mnoho sběratelů se stát členem ANA je důležitým krokem v jejich sběratelské kariéře a poskytuje jim přístup k široké škále zdrojů, služeb a příležitostí ke spolupráci s ostatními sběrateli a odborníky.

V dnešní době, kdy jsou mince stále více nahrazovány digitálními platebními prostředky, numismatika nabízí unikátní pohled na historii, umění a kulturu. American Numismatic Association hraje klíčovou roli v zachování a rozšiřování těchto poznatků a pomáhá předávat odkaz numismatiky budoucím generacím.

The Numismatist je oficiální měsíčník American Numismatic Association (ANA) a jeden z nejrespektovanějších numismatických časopisů na světě. Poprvé byl vydán v roce 1888, tedy ještě před založením ANA. Časopis obsahuje články na různá témata spojená s numismatikou, jako jsou historie mincí, ražební technologie, portréty významných numismatiků, analýzy trhu a sběratelské tipy. The Numismatist také zahrnuje zprávy o aktuálních událostech, nových mincovních emisích a významných aukcích. Časopis je dostupný jak v tištěné podobě, tak ve formě elektronického časopisu.

V USA existuje mnoho numismatických knih a publikací, které se zaměřují na různé aspekty sběratelství mincí a medailí. Mezi nejznámější patří "A Guide Book of United States Coins", známý jako "Red Book", který každoročně aktualizuje a publikuje R. S. Yeoman. Tento průvodce je považován za jeden z nejlepších zdrojů informací o amerických mincích a jejich hodnotách. Dalšími oblíbenými tituly jsou "The Official American Numismatic Association Grading Standards for United States Coins" a "United States Paper Money Errors" od Dr. Frederick J. Bart.

Mezi nejznámější numismatiky a obchodníky v USA patří Q. David Bowers, který je uznávaným autorem, historikem a výzkumníkem v oblasti amerických mincí a bankovek. Bowers je spoluzakladatelem firmy Stacks Bowers Galleries, jednoho z největších a nejstarších numismatických aukčních domů v USA. Další významný numismatik je John W. Adams, který je známý svým výzkumem a sbírkou raných amerických mincí a medailí. John Albanese je dalším významným odborníkem v oboru, který založil Certified Acceptance Corporation (CAC), společnost specializující se na certifikaci a hodnocení kvality mincí.

Numismatika v USA má bohatou historii a rozsáhlou sběratelskou komunitu. Američané si váží své mincovní historie a pokračují v tradici sběratelství mincí a medailí. Díky organizacím, jako je American Numismatic Association a významným odborníkům, jako jsou Q. David Bowers, John W. Adams a John Albanese, se numismatika v USA neustále rozvíjí a učí nové generace sběratelů.

Časopis The Numismatist a mnoho numismatických knih a publikací poskytují cenné informace a vzdělávání pro začínající i pokročilé sběratele. Obchodníci a aukční domy, jako Stacks Bowers Galleries, pomáhají sběratelům najít a investovat do raritních a cenných mincí.

V dnešní době numismatika v USA nadále představuje fascinující a intelektuálně obohacující koníček, který sdružuje sběratele všech věkových kategorií a zájmů. Numismatika představuje jedinečný způsob, jak se spojit s historií a kulturou Spojených států, zároveň nabízí možnost vytvořit sbírku s potenciálem růstu hodnoty a předávat ji budoucím generacím.

Autor: Redakce | 29. 3. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist