Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

Na úrovni IBNS (International Bank Note Society) v oblasti diskuse o nominaci bankovek pro tento rok (IBNS Banknote of the Year 2015), bylo poukázáno na návrh nomenklatury kovových (pokovovaných) součástí bankovek. V podstatě se jednalo více či méně o změně označení těchto součástí bankovek, které jsme definovali již v roce 2011A. Detailněji o nově přijatém označení kovových součástí bankovek se zmiňujeme u samostatného článkuB.

Již dříve jsme referovali (http://www.notafilie.estranky.cz/clanky/prispevky-publikace-a-clanky/indonesie-----50.000-rupii--idr-.html ) o polymerových oknech, které jsou jako vysoký stupeň ochrany bankovek vybaveny vnořenou metalizovanou vrstvou (také metalizovaným oknem ). Takové okno je možné na bankovkách nalézt ve dvou variantách. Jde o oboustranné metalizované okno profilometricky pozitivní  jednostranné či oboustranné ( •™ 1  a •™ 2 ) 1 a  metalizované okno profilometricky negativní ( ▀ P) 1 .Rozdíl mezi oběma variantami oken je ve skladbě a způsobu nanesení metalizované (= metalografická) plotny.   U •™ 1  a •™ 2 je taková plotna monolitní, kdežto u ▀ P je v každém případě okno složené ze dvou dílů; vrstev (horní a spodní) vlastního plastu a vlepené (vnořené ) metalizované plotny.

A Kudweis,M. Notafilie afrického kontinentu v kontextu měnových únií;2011;pp.288 - 359 B Kudweis,M.: Mikrometalizace (konfety) na bankovkách. Metalografika na bankovkách.J.Notaphily,Canada Press;21,19 – 32;2014 1 Daftar Istilah Sistem Pembayaran,Divisi Perizinan & Informasi Sistem Pembayaran;176 pp.Edisi Tahun 2014

Není mnoho bankovek s metalizací polymerového okna, které bychom mohli uvádět jako příklad. Již dříve jsme podrobili studiu výroční (25 Years of Development, 1968-1993) bankovku Indonesie o nominální hodnotě 50000 rupií, Pick#134a z roku 1993. Pouze pro připomenutí připojujeme fotografie metalizace této konkrétní bankovky (také viz odkaz výše). V tomto případě se jedná o portrétovou metalizaci a podle výše uvedené klasifikace o •™ 2. Fotografii profilometricky pozitivního obrazu uvádíme u jiného článku (http://www.notafilie.estranky.cz/clanky/prispevky-publikace-a-clanky/indonesie-----50.000-rupii--idr-.html ). Jako příklad typu metalizace ▀ P může posloužit bankovka Mauritia;500 rupií;Pick#61;2013.

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

monochromatická metalizace polymerového okna (90°)

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

polychromatická metalizace polymerového okna (45°)

Pozn.: žluté šipky – polymerová plotna, v níž je vnořen metalizovaný portrét

Poněkud odlišný charakter má polymerové metalizované okno u bankovky Taiwanu o nominální hodnotě 50 yuan, Pick#1990 z roku 1999. Tato metalizace je nesrovnatelně složitější; má obrazový, nikoli portrétový charakter a navíc je vybavena zřetelným mikrotextem. Z pohledu klasifikace se jedná, podobně jako u metalizace bankovky Indonesie o •™ 2, oboustranně profilometricky pozitivní strukturu.

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

Taiwan 50 yuan(= NT$;viz níže; 50元 ) Pick#1990;1999;A,R

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

metalizace polymerového okna z pohledu A (DT – detail)

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

detail

zelené šipky - polymerová plotna; žluté šipky – vnořený metalizovaný obrazec

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

metalizace okna s mikrotextem (z pohledu A) a detailem vlajky (=DT)

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

mikrotext; detail (ROC - Republic of China (Bank of Taiwan; 台灣銀行 ) z pohledu A

Z pohledu studia detailů stojí za zmínku numerické označení nominálu, a to jak vpravo dole na A, tak také vlevo nahoře na A. Obdobnou strukturu nalezneme i na numerickém označení nominálu vpravo nahoře na R.

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

nominál [50] vlevo nahoře A při normálním světle (vlevo) a ve stejné lokaci (nominál ohraničují žluté šipky) patrná pozitivní profilometrie

Pokud se jedná o samotnou měnu Taiwanu, je oficiálně značena jako yüan. Velmi často se však setkáme s označením taiwanský dolar, ve zkratce NT$. Oficiální zkratkou taiwanského dolaru je podle ISO 4217 TWD, která se však prakticky nepoužívá. 1 yüan ( NT$ ) obsahuje 10 chiao (také tiao; 角), které se skládají ze 100 fénů (分). Termín dolar v souvislosti s taiwanskou měnou zasahuje až do roku 1895, kdy byla vydána bankovka o nominální hodnotě 1 taiwanského dolaru, nebo také yuanu (emise TAI-NAN OFFICIAL SILVER NOTES;Dollar System;Year 21 (1895) Issue ).

Polymerová metalizovaná okna (vnořená metalizace)

1 dolar/yuan;Pick#1904a – c;1895 (ND)

a - c  odlišnost u jednotlivých indexů spočívá v síle (tloušťce) použitého bankovního papíru

Autor: Miloš Kudweis | 6. 10. 2015

Komentáře

skvělý článek

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist