Rozhovor s Janem Šenfeldem

Jan Šenfeld – redaktor časopisu Mince & Bankovky a internetového magazínu pro sběratele bankovek a mincí Numin.cz.


Řekni čtenářům do začátku našeho rozhovoru pár slov o sobě.
Patřím k mladší generaci notafilů. Ke sběratelství jako takovému jsem se dostal už na základní škole, kde jsem se zprvu věnoval mincím. Teprve až později jsem se díky mému dědovi, který vlastnil rozsáhlou sbírku papírových platidel, přeorientoval právě na bankovky. Přibližně tři roky jsem členem ČNS v Teplicích, odkud mimo jiné pochází i další členové fóra - Koiko Tomio, Hanes159 a dříve u nás působil i Kacuro. Musím říci, že na výběr pobočky jsem měl velké štěstí. Setkal jsem se zde s množstvím skvělých a podobně zapálených lidí, ale i vyložených odborníků. Každoročně u nás přednáší i takové numismatické kapacity jako Zdeněk Petráň nebo historici zdejšího muzea. Na jaře u nás například hostoval i medailér Otakar Dušek.

Na jakou oblast notafilie se zaměřuješ? Sbíráš i pohlednice či se věnuješ i něčemu jinému ohledně sběratelství?
Specializuji se především na papírová platidla Německa do roku 2002 a ČSR včetně jejích nástupnických států. Okrajově se poté zabývám i mincemi. Co se pohlednic týče, nenazval bych to ani tak sběratelstvím jako spíš lokálním patriotismem. Vlastním jen drobnou kolekci z obcí Chlumec, Přestanov, Varvažov a několika dalších. Obzvláště Tuchomyšl, německy Schönfeld, je má oblíbená :).

Jaká je podle tebe nejvzácnější bankovka platná na území ČR?
Určitě se nebudu lišit od žádného sběratele československých bankovek, když řeknu, že je to 5000 Kč vzor 1919.

Zařazuješ do sbírky bankovky pouze v zachovalosti UNC nebo i v horších stavech a jak se koukáš na problematiku kolem určování stavu bankovky například při prodeji?
Naprostá většina mých bankovek je ve stavech „N“. Horší zachovalosti, než 1 do sbírky v podstatě ani nezařazuji. Díky tomu, tak ani mnohé ze vzácnějších bankovek doposud nevlastním. Máš pravdu, že problematika určování stavů je u nás celkem ožehavá, možná i proto v Čechách příliš nenakupuji. Dovedu pochopit, že začátečník na Aukru ohodnotí zachovalost bankovky o stupeň lepší než je reálný stav, ale aby i velké aukční domy ujížděly ve stavech, mi přijde naprosto tristní.

Pořizuješ nové přírůstky do sbírky na internetových aukcích typu Ebay apod. nebo spíše na sálových aukcích doma a v zahraničí?
Sálových aukcí se příliš neúčastním a převážně zasílám písemné limity. Velká část mých přírůstků, tak pochází z elektronických aukcí E-baye. Na Aukru sice účet také mám, ale prakticky na něj nechodím. Druhým zdrojem jsou pro mě e-shopy jako ma-shop, münzen Ritter apod. a samozřejmě i některé kamenné prodejny v Drážďanech a Praze.

Kdyby sis měl vybrat jeden stát na světě, jehož bankovky bys začal sbírat, který by to byl a proč? Pochopitelně bez ohledu na finance.
Jako sběrateli mi nic neříkají Japonské, Brazilské nebo třeba Mongolské bankovky a to proto, že vždy musím mít k té dané zemi určitý vztah. Na bankovkách mě poutá jejich historie, okolnosti vzniku a technická stránka věci. Sběratelství není jen o hromadění barevných papírků, ale i o zájmu o danou dobu a lokalitu. Vzhledem k tomu, že mě vždy nejvíce zajímala historie 20. století a v žilách mi koluje česká a německá krev, tak bych snad ani jiné bankovky sbírat nemohl.

Předpokládám, že k uložení bankovek používáš alba. Jakého výrobce bys doporučil či jaké ukládání či systém ve sbírce vytváříš?
Sbírku ukládám do alb společnosti Lindner, konkrétně využívám typy Standard a Regular. Co se týče samotného řazení, tak mám vypracovaný vlastní systém, neřídím se tak podle Bajera. Bankovky zařazuji podle skutečných variant a v albech je uspořádávám nikoli podle data vydání, ale podle emisí a k nim příslušným nominálům v pořadí za sebou tak jak jdou.

A jakého výrobce sběratelských pomůcek bych doporučil? Celkově si myslím, že více méně ani tak nezáleží na výrobci, jako spíš na kvalitě a provedení. Důležité je především využívat výrobky renomovaných značek jako jsou Leuchtturm, Importa nebo Lindner a pak jde už jen o preferenci rozměrů nebo vizuálního provedení jednotlivých typů těch či oněch desek.

Jakou literaturu bys doporučil začátečníkům, kteří by se chtěli věnovat notafilii?
V případě domácích bankovek bych začínajícím sběratelům jednoznačně doporučil knihu Julia Séma Papírová platidla na území Československa 1762 – 1975. Výborné jsou i publikace Jaroslava Šůly Budování čs. měny po 1. a 2. sv. válce, Velká peněžní loupež nebo Peníze v proměnách moderní doby. Pokročilejším sběratelům bych pak doporučit dvoudílnou monografii Miroslava Mixy Starosti s papírovými penězi za 2. sv. války. V neposlední řadě by to samozřejmě byly i časopisy Notafilie, Bankovka, Merkur Revue, ale i starší ročníky Sběratelských zpráv.

U německých bankovek bych pak doporučil knihy jako 50 Jahre Deutsche Mark od Helmuta Kahnta, Die Noten der Deutschen Bundesbank, Das Papiergeld im Deutschen Reich, ale například i katalogy Michaela Schöneho. Mezi mé oblíbené patří i například kniha Ludwiga Grabowského Das Geld des Terrors věnující se platidlům německých zajateckých táborů. Inu, byl by to hodně dlouhý seznam.

Jistě máš mnoho vědomostí v oboru notafilie, věnuješ se publikační činnosti a kde všude?
Vůbec první články jsem publikoval na svých webových stránkách kulm.ic.cz, které v prvopočátku vznikly jen jako semestrální projekt. Bohužel v srpnu byly dvakrát po sobě hacknuty a tak jsou v současnosti zablokované a o jejich obnově zatím neuvažuji. Některé z těchto článků později vyšly i na stránkách Infofily. Přibližně v roce 2011 jsme poté s kamarádem Petrem Divišem vytvořily článek o bílém kolku na 100 Kč 1961/93, který následně vyšel v časopise Mince a bankovky - M&B. Šéfredaktor tohoto časopisu mě poté oslovil, zda bych nenapsal ještě nějaký příspěvek, z čehož pak vznikla i dlouhodobá spolupráce, která trvá dodnes.

Jsi aktivním členem sběratelského fóra Sberatel.com. Je pro tebe diskutování na fóru přínosem?
Rozhodně! Sběratel.com je jedinečný projekt, který nemá v Čechách ani na Slovensku konkurenci. Už jen jména, která se skrývají za nicky jako Oliver, Patason, ale i Rihav, Numpszi nebo Acme 2000 mluví sama za sebe. Nejvíce si asi cením toho, jak se v sekci bankovek vytvořila opravdu skvělá skupina zapálených lidí, která je otevřena i nově příchozím.

Navštěvuješ i nějaké zahraniční diskuzní fórum?
Kromě českého sběratele jsem registrovaný i na rakouském portálu banknotesworld.com, který je zaměřen výhradně na papírová platidla německy mluvících zemí.

Co říkáš na články pana Kudweise pro Numin.cz a jeho badatelskou činnost?
Má specializace je zcela odlišná od pana Kudweise, nicméně práce kterou odvádí je neskutečná. Je to člověk se širokým rozhledem o současných bankovkách. Sám si s oblibou pročítám i jeho články v M&B, kde mě nejvíce zajímají jeho příspěvky o metalografice a technických aspektech papírových platidel. Sám jsem s ním byl několikrát v kontaktu a musím ocenit i jeho lidské vlastnosti, neboť je to velice vstřícný člověk.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat čtenářům Numin.cz a diskutujícím ze Sberatel.com?
Určitě bych jim popřál mnoho nejen sběratelských a badatelských úspěchů a rozloučil se slovy toho nejpovolanějšího - Julia Séma: „Není důležité mít, ale vědět“ .


Autor: Redakce | 16. 9. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist