Rozhovor s Lenkou Cycoňovou alias Korunkou
Mezi sběrateli převládají spíše muži, takže se naskýtá otázka: Co tě přivedlo ke sbírání mincí?
Od malička jsem byla celkem zvídavé dítě, zajímaly mne zajímavé věci. Ze začátku jsem sbírala poštovní známky, nerosty a sem tam mi někdo přivezl i moderní mince z okolních zemí. Vlastně lze říci, že mne v tom podporovala babička. Byla to strašně hodná a milá osůbka, která mne často hlídala a svým vnoučátkům koupila, co jim na očích viděla. Často mi kupovala obrázkové známky s motivy zvířat, květinami, obrazy, a mnohé další. Tímto ve mne postupně vypěstovala touhu „něco“ sbírat.
K numismatice mne v podstatě přivedl zájem o historii. V šesté třídě jsem dostala pochvalu v dějepise jen za to, že jsem zbláznila několik spolužáků ve třídě a chodili jsem po polích sbírat staré střepy z nádob. Ty pak putovaly velmi hodné paní učitelce na dějepis, která je vozila na posouzení svému synovi (archeolog).
Postupem času, tak deset let zpět, jsem byla nucena omezit sbírání nerostů, především z prostorových důvodů, prodat dlouholetou sbírku známek a začala se více soustředit na sbírání mincí. Do té doby bylo sbírání mincí hodně okrajovou záležitostí. Do sbírky přibývaly v podstatě moderní mince z okolních zemí, což ve mne nevzbuzovalo moc velký zájem: „Byly takové moc nové, bez zajímavé historie... .“ Už přesně nevím jak to vzniklo, možná nějakým impulzem z internetu, kdy se ve mne probudila touha dozvědět se cosi o Keltech u nás, o kmenech, které začaly na našem území razit mince jako první. Studium literatury ve mne probudilo touhu vlastnit keltskou minci a tím se pomalu začal rozpoutávat zájem o numismatiku.
Jaké byly tvé numismatické začátky – hledala jsi informace spíše na internetu nebo spíše v tištěných publikacích?
Když jsem začínala, internet nebyl příliš dostupný, vždy mne inspirovaly především knihy. Teď už je to vyrovnané. Na internetu se dnes člověk dozví hodně informací. Je zde hodně numismatických webů, kde je spousta významných osobností, ale také kolegů a přátel s ohromnými vědomostmi.
Co říká tvůj manžel na to, že sbíráš mince?
Toleruje to. No, ono mu nic jiného v podstatě ani nezbývá :-).
Jaký vztah ke sběratelství mají tvoje děti? Budeš se snažit v nich probudit zájem, aby pokračovaly ve tvojí tradici?
Mám dvě dcerušky, vztah ke sběratelství mají kladný. Např. když byly ještě v batolecím věku, udělaly exkurzy i v šuplíku s miniaturními zkamenělinami. Když jsem následující den vysávala koberec, zjistila jsem, že právě vysavač pozřel asi polovinu sbírky.
Starší dcera má nyní celkem zájem o nerosty. Zatím si sem tam ráda otevře vitrínu s minerály a prohlíží si je. Když pak někde venku najde zajímavý kámen, roztluče jej kladivem. Také jsem to dělávala, asi je fakt po mně :-)) Snad se mi podaří probudit v ní zájem i o numismatiku.
Co v tobě probudilo zájem o pražské groše. Co tě, právě na nich, tak zaujalo?
Tak toto byla spíše velká náhoda. Jak jsem již psala, z počátku mne zajímala především keltská numismatika. Vzhledem k vysokým cenám těchto mincí však nebyla možnost mince kupovat. Jednoho dne, jsem v okenní vitríně směnárny uviděla pražský groš. Pomyslela jsem si, že jde o velmi zajímavou minci a vlastně jednu z nejznámějších středověkých ražeb u nás a koupila ji. Jednalo se o pražský groš Václava IV., jeden z prvních typů- z počátku jeho vlády. Tato mince ve mne vzbudila velký zájem, započalo pátrání po tom oč se jedná, shánění literatury. Když jsem v literatuře od Jiřího Hány objevila, kolik existuje rozdílných typů a variant, byla to prostě výzva, které nešlo odolat. Pražské groše Václava IV. však měly další obrovskou výhodu - jsou finančně mnohem dostupnější, než zmiňované keltské ražby.
Dalo by se ale říct, že nyní sbíráš hlavně mince z období císařského Říma. Je to tak? Proč ta změna?
Pravda je, že „římánci“ mne zajímaly už v době, kdy jsem se věnovala keltské numismatice. I zde však ceny byly nad mé možnosti a bohužel trh je zaplaven novodobými padělky. Z tohoto důvodu jsem se jejich sbírání snažila vyhnout. Do rukou se mi však dostala velmi zajímavá knížka od Z.Petráňe, ,,Encyklopedie římských císařů a císařoven z pohledu jejich mincí“. Tato kniha mne inspirovala natolik, že jsem se začala zajímat o běžnější mince z období císařského říma právě dle portrétů císařů a císařoven. Velmi ráda si pročítám diskuze na webu Sberatel.com, kde člověk načerpá spousty velmi zajímavých informací. Mým hlavním sběratelským zájmem ale nadále zůstává grošové období u nás.
Představuješ si, že budeš mít exemplář ve své sbírce od každého panovníka císařského Říma nebo se specializuješ na určitého panovníka, období, motivy atd.?
Mít ve své sbírce jeden exemplář od každého panovníka by bylo skvělé, ale bohužel je mi jasné, že toto uskutečnit nelze. Vlastně jsem si žádný velký cíl v tomto zajímavém sběratelském období nedala. Tyto mince sbírám opravdu jen pro radost a pokud se podaří koupit minci ve slušném stavu se zajímavým motivem, nebo panovníkem, kterého nemám a těch je zatím strašně moc, pak mám vždy radost.
Jakou máš zkušenost s padělky mincí? ,,Podařilo“ se ti někdy koupit falsum?
Minci, která by byla jednoznačné falzum, takovou jsem naštěstí zatím nekoupila. Nekvalitní falza lze odhalit přinejmenším tím, že vypadají nepřirozeně. U kvalitních falz je to ale problém. Mám ve sbírce pár římských mincí, u kterých mám nad pravostí pochybnosti, jen doufám že zbytečně. Sběratel by měl být pořád na pozoru a pokud se mu na nějaké minci něco nezdá, asi by toto neměl podceňovat a její koupi pořádně zvážit, popř. se poradit se zkušenějšími kolegy.
Pořizuješ si nové přírůstky do sbírky na sálových aukcích nebo spíše přes internetové aukce typu Ebay a Aukro?
To je různé. V poslední době sbírám spíše vědomosti ostatních kolegů. Pokud však do sbírky něco přeci jen přibude, je to vyrovnané. Vždy záleží na momentálních možnostech a nabídkách.
I vzhledem k tvému technickému vzdělání se dobře vyznáš v čištění mincí. Jaký je tvůj názor na čištění antických mincí a mincí obecně?
Technický obor mi určitě pomohl k základnímu přehledu o vlastnostech kovů, ale nejvíce poznatků jsem získala z vlastních pokusů ohledně čištění mincí. Nemalou měrou mi pomohl i kolega (chemik) s nímž jsme na toto téma často diskutovali. Čištění mincí je určitě základ, který by se měl naučit každý sběratel. Všeobecně je to dost komplikované téma ať z pohledu způsobu čištění, tak pohledu sběratelů. Antické mince jsou na čištění velmi náročné a pokud je čistí začátečník, vždy dochází k chybám. Ostatně chyby na začátku dělá každý, ani my jsme se jich nevyhnuli. Osobně se držím zásad, kterých asi většina sběratelů. Měděné a bronzové mince, pokud mají pěknou původní patinu, určitě nečistit. Měla by se šetrně odstranit jen tzv. houbovitá patina, která bohužel zasahuje do hloubky mince. Stříbrné mince a čištění ano, u billonových je to velmi problematické a nešetrným čištěním mohou být znehodnoceny, takže pokud to není nutné, pak určitě nečistit.
Co by jsi ohledně čištění mincí doporučila začátečníkům a co si myslíš o jejich patinaci?
Začátečníci by si měli pamatovat, že opatrné mechanické čištění je šetrnější, než chemické a pokud neví jak minci vyčistit, raději ji nechat být, tak jak je, dokud nezískají zkušenosti s čištěním na již bezcenných znehodnocených ražbách. Jak se říká, někdy méně znamená více.
Patinace je dosti choulostivá záležitost. Samozřejmě se nevztahuje na moderní mince, kde je naopak nežádnoucí, ale na středověké ražby a starší. Osobně patinuji jen mince, kde je to nezbytně nutné - tedy např. u velmi mělkých stříbrných ražeb, u kterých patina pomůže odhalit motiv či opisy. Není-li to nutné, nechávám mince v albu, kde časem získají patinu přirozenější.
Mnozí tě mohou znát také jako autorku numismatických článků. Plánuješ v blízké budoucnosti nějaký nový článek?
Určitě ano. Čas je sice neúprosný, ale pokud se mi do rukou dostane zajímavý numismatický materiál, např. nepopsaná varianta groše, popř. naskytne možnost s někým spolupracovat na nějakém zajímavém článku, určitě pomoc neodmítnu. Nyní, ve spolupráci s RNDr. Lukášem Richterou, pracuji na typologickém řazení pražských grošů Jiřího z Poděbrad. Je to již delší dobu rozpracovaná práce a pevně věřím, že se v průběhu nadcházejících měsíců již podaří dokončit.
Numismatika není ale tvým jediným koníčkem, že?
Ano, koníčků mám opravdu více, bohužel volného času je čím dál méně. Pokud se přeci jen objeví volná chvilka, věnuji se olejomalbě, broušení drahokamů (drahých opálů), popř. vycházkám do přírody. Tyto záliby jsou vynikajícím odreagováním a balzámem na duši.
Na sběratelském diskuzním fóru Sberatel.com jsi již od rok 2008 pod přezdívkou ,,Korunka“. Má tvoje přezdívka něco společného s korunkou na pražských groších?
Přiznám se, že už přesně ani nevím, ale spíše to byla souhra náhod. Když jsem viděla obrázky mincí pod různými nicky, napadlo mne dát si přezdívku také podle mince. Podle jaké? Napadla mne 1Kč, Koruna, takže Korunka :-)
Chtěla bys na závěr něco vzkázat čtenářům Numin.cz a diskutujícím ze Sberatel.com?
Numismatika je velmi zajímavá věda a sbírání mincí nádherná záležitost. Závěrem bych proto všem nadšencům v tomto oboru popřála hodně sběratelských úspěchů a co možná nejvíce radosti s každým novým mincovním přírůstkem ve sbírce.
Děkuji Lence, že si udělala čas na rozhovor pro náš internetový magazín a věřím, že rozhovor s ,,ženou sběratelkou" zaujal mnohé čtenáře. Přeji Lence mnoho novým přírůstků do sbírky a ať jí to nadále brousí a maluje tak hezky jako doteď :).
Autor: Ing. Michal Skalský | 31. 5. 2013