Základy notafilie - sbírka a její udržování

Základy notafilie - sbírka a její udržování1

Pokud došlo k tomu, že se sběratel rozhodl, jakým směrem bude upínat svoji pozornost a soustředění (jaké bankovky bude sbírat), zakládá sbírku. S tím souvisí základní vybavení, krom odborné literatury, o které jsme se již krátce zmínili.

V této souvislosti snad malou poznámku. Pořízení katalogu může být pro začínajícího sběratele nezanedbatelným výdajem. Jeho cena se pohybuje u distributorů v rozmezí od 35.00 do 46.00 $ (v podstatě bez ohledu na ročník). Tato cena se týká zpravidla posledních třech edicí. K ceně je nutné připočítat poštovné, které dosahuje částky 4.00 – 32.00 $ v závislosti na zvolený způsob a rychlost dopravy. Proto bychom začínajícím sběratelům doporučili začít se starším ročníkem katalogu, který lze sehnat o poznání lacineji a svůj účel splní podobně. Skluz evidence emisí nových bankovek je i u nových ročníků patrný a může dosahovat rozmezí 1 – 4 roků.

Bankovky lze uchovávat v transparentních obalech různé velikosti. Velice dobrým pomocníkem jsou i klasická fotografická alba (nevýhodu mají v absenci oboustranného pohledu). Zde bychom doporučili zakoupit alba o rozměrech 10 x 15 cm nebo ještě lépe 13 x 17,5 – 18 cm o kapacitě 200 úložných prostor. Zaznamenali jsem, že někteří sběratelé své bankovky laminují. Nejedná se o špatnou volbu, pokud používáme kvalitní laminátory (je jedno zda se studenou či teplou laminací) . Jsme však toho názoru, že takovým způsobem je vhodné uchovávat pouze bankovky, o kterých jsme přesvědčeni, že je nechceme prodávat (vyhnutí se případnému poškození při vyjmutí z obalu) a také bankovky, kterých si velice vážíme a které mají mimořádnou hodnotu. Laminace je volbou nejen pro uchovávání bankovek, ale také jako vhodná metoda konzervace bankovek (zamezení vlivu vlhkosti, teploty apod.). Důležitým pomocníkem sběratele je lupa. Nejlépe je si pořídit jednu přenosnou, klasickou lupu a jednu stacionární (např. s klipem na upevnění na stolní desku). Přes tuto lupu se jistě sběratel dostane k fotografování své sbírky.

Získané bankovky je zapotřebí zatřídit. U převážné většiny bankovek to nečiní problémy. Jsou však bankovky, u kterých díky použití jiné abecedy, může být zatřídění oříškem. Při zatřídění je potřebné stanovit (krom viditelné nominální hodnoty) datum emise, správně určit pořadí signatury, přiřadit odpovídající katalogové číslo (Pick), případně index ke katalogovému číslu.

Každý sběratel si vede základní (méně či více podrobnou) evidenci své sbírky. Zde je několik možností. Vytvořit si vlastní katalog v exelovém editoru nebo si pořídit odpovídající software. Po vlastním poznání se domníváme, že každý sběratel dříve či později přikročí k zakoupení profesionálního programu pro sběratele. Pokud můžeme na těchto stránkách zmínit nějaké doporučení, volba by se měla odvíjet od dvou vcelku ověřených softwarů, které však vedle svých pozitiv, mají i jistá slabá místa.

Jednou z možností je program nazvaný Collection Studio ve verzi 3.54. Jedná se o program, který je distribuován krom anglické také v české mutaci a je možné si ho vyzkoušet v trial verzi zdarma po dobu 7 dnů. Cena licence (roční) je nejčastěji 34.00 $ . Program je dobře graficky zpracovaný a poskytuje velké množství popisných položek ke každé bankovce. Samozřejmostí je fotografická dokumentace.Určitou nevýhodou je, že i u české verze je k dispozici pouze anglický manuál a zvládnutí programu se stává pro řadu sběratelů nevládnoucích anglickým jazykem značně komplikovaným a zdlouhavým. Druhou možností je program NumisDat. Cena programu se pohybuje kolem 750,- Kč . Je obdobou Collection Studia a nabízí podobné možnosti. Jeho instalace je velmi jednoduchá (probíhá prostým kopírováním z CD). Určitou nevýhodou je, že program existuje výhradně v německé podobě. Pro sběratele mincí je nabídka profesionálních programů širší. Základní přehled pomůcek sběratele bankovek je uveden na tabuli 1.

TABULE 1


bankovky založené ve fotoalbu; doplněný evidenční štítek konkrétní bankovky (stát,nominál,měna,Pick#, datum vydání,použitá signatura,katalogová cena,poznámka)


detail


hřbet alba s identifikací


lupa s klipem


UV lampa duplicitní s bílým světlem

Základy notafilie - sbírka a její udržování

bankovka Tanzanie 10000 šilinků pod UV světlem


jedna z variant štítkovače k vytváření popisných štítků


držák bankovek pro jejich dokumentaci, focení


digitální mikroskop MacroCam s fotoaparátem k pořizování mikrosnímků a významných detailů (viz samostatný příspěvek Digitální mikroskop - lupa MacroCam s fotoaparátem (popis a stručný návod k použití)
1) základní pomůcky sběratele uvádí tabule 1

Autor: Miloš Kudweis | 13. 7. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist